Пізнавальний журнал "CLENG",  випуск 
Афоризми і крилаті вирази


Естетика

Етика

Живопис
Іноземна мова

Всесвітня історія


Бхакти-Каль: доба контрастів

   Бхакти-Каль – це культурний період в історії Індії, хронологічні межі якого датуються кінцем XIV – серединою XVIII століть. Назва даної історичної епохи пов’язана із санскритським терміном «бхакти», що означає самовіддану любов до Бога та словом «каль» - час. У наслідок переходу Делійського султанату в Могольську імперію, епоха Бхакти-Каль знаменувала собою кінцевий синтез мусульманської та індуїстської культур. З одного боку, асиміляція індійського традиційного укладу з ісламським світом призвела до масового знищення культурного спадку Індії, з другого боку, вона похитнула віковий кастовий устрій та привнесла аромат любові та служіння у тогочасну поезію.

Мусульманські правителі, відомі своїм радикальним світоглядом, ввели ряд реформ, котрі навіки трансформували життя місцевого населення. В першу чергу постраждала індійська скульптура, для якої характерні еротичність та чуттєвість. Тисячі храмових комплексів, прикрашених фресками та скульптурами, що зображають оголених богів та богинь навіки зникли для нащадків. Такий вандалізм пояснювався тим, що на відміну від індуїзму, Іслам накладає табу, як на зображення Бога, так і на зображення людського тіла. У соціальній сфері ситуація була не менш сумнівною: на місцевих жителів, які не хотіли визнавати Аллаха своїм богом накладався непосильний податок, а індійські жінки регулярно піддавались насиллю та викраденням зі сторони загарбників. Цікаво, що саме останній історичний факт привів до появи славнозвісного індійського сарі. До приходу мусульман, жінки, виховані на ідеях святості та чистоти людського тіла, обмежувались «дготі» - пов’язками на стегнах.

Незважаючи на значні втрати у сфері прикладного мистецтва, синтез ісламу та індуїзму став для більшості індійців довгоочікуваним ковтком свіжого повітря. «Всі брати, всі рівні перед Богом» - проголошує один із основних догматів Корану. Для індійського населення, котре віками існувало в рамках кастової системи, це означало перший за свою історію шанс отримати довгоочікувану свободу. Тисячі представників нижчих каст, як от вайшьї (торговці) та недоторканні (прачки, кожум’яки) навернулись до Ісламу і позбавились від вродженого клейма меншовартості. 

Історики на мистецтвознавці називають Бхакти-Каль золотим віком індійської поезії. Слід зазначити, що індійська література завжди носила релігійний характер і була орієнтована на прославлення Бога та установлення персонального контакту із ним. Тепер, коли у повітрі повисли революційні ідеї рівності та братерства, на перше місце у поезії вийшла любов. Шлях до Бога не через аскезу та виконання ритуалів, як то було раніше, а через віддане служіння Богу у своєму серці – ось основна тематика тогочасної поезії. Поети вірили, що ані гендер, ані каста не впливають на здатність людини стати істинно духовною та щасливою. Їх поезія багата символізмом та художніми образами. Так, олія символізує божественне знання, базар – мирське життя, нитка – карму, а корова – любов. Цікаво і те, що поети виділяють 5 «бхав» - видів любові між людиною та Богом, котрі нехарактерні для християнського світогляду:

Шанта-бхава – нейтральні відносини.

Дасья-бхава – відносини між слугою та господарем.

Сакхья-бхава – дружні відносини.

Ватсалья-бхава – відчуття того, що ти дочка або ж син Бога.

Матхурья-бхава –любовні відносини із Богом.

Підводячи підсумки, слід зазначити, що Бхакти каль навіки залишиться одним із найбільш суперечливих періодів в історії Індії, котрий розмалював країну новими фарбами і повернув ріку історії у нове русло. Аналізуючи ту чи іншу історичну добу, особистість, а то і буденну перипетію – будьте відкритими і дозволяйте собі дивитись на світ із різних сторінок. Як говорили давні: «У медалі завжди є дві сторони», хоча, квантові фізики з ними би посперечались…Країни світу
Кулінарія


МузикаЗакони, кодекси, права, свободи, юридичні документи і консультації фахівців
ОсобистостіПодорожі


Варанасі – місто мертвих

Варанасі, також відоме як Каша та Бенарес, це одне з найзагадковіших та найбільш моторошних місць на землі. Якщо історії Стівена Кінга не заряджають вас необхідною порцією адреналіну – сміливо купуйте білет до Індії та вирушайте на екскурсію до міста мертвих. Нові емоції та розширення світогляду вам гарантовані…
В Індії, ви не зустрінете традиційних, у європейському розумінні, кладовищ. Жителі Бхарати вважають, що лише кремація  є оптимальним способом прощання з померлими. Більше того, індієць, що завітав у Європу, буде сторонитись наших кладовищ як вогню. Згідно з доктриною індуїзму, на місцях поховань, живуть астральні сутності, котрі можуть підселитись до живої людини та завдати їй небажаних клопотів, на кшталт безсоння чи головного болю. 
Кожного року, до Варанасі приїжджає більше ста тисяч індійців для того щоб… Оцінити архітектуру? Ні. Відвідати храми? Тепліше. Насолодитись місцевими делікатесами? Зовсім холодно. Приїжджають сюди для того, щоб померти. Як би дивно це не звучало для нас, але індуси, котрі свято вірять у реінкарнацію, вважають, що смерть у Бенаресі рівноцінна звільненню від колеса сансари.  Місто, вік якого сягає близько 5 тисяч років – це основне місце паломництва для джайнів, індуїстів та буддистів. Варанасі, по його релігійному значенню для жителів Індії, можна прирівняти до Ватикану для католиків та до Мекки для мусульман.
Якщо стійкість духу та міцний шлунок – не ваші сильні сторони, то наступні абзаци можете сміливо пропустити. Від ритуалу кремації та самої атмосфери у місті, по шкірі пробігають мурашки. Поховальні вогнища горять 24 години на добу. Найбільшим шоком для західних туристів стає те, що у священній річці Ганг, плавають і неспалені тіла мертвих, котрі не мали достатньо коштів для кремації і вирішили померти прямо на гхатах – священних сходах до річки. Сама процедура кремації обходиться у 3-5 тисяч доларів,  що, враховуючи статки середньо статичного набожного індуса – захмарна сума. На 1 кілограм ваги потрібно близько 5 кілограм деревини,  а також величезну кількість квітів, котрими прикрасять ложе мерця. Чимало індусів відкладають кошти для гідної смерті у Варанасі впродовж всього життя. Після кремації, прах, разом із погребальним ложе, справляють вниз по ріці. Згідно з дослідженням BBC 2015 року, в Ганзі, біля міста, знаходилось близько 45 тисяч трупів і рівень токсичності у воді вже тоді був вкрай небезпечним для життя.
Та чи лякає це місцевих жителів і паломників? Звичайно ж ні! Ті, хто вірять, що місто було засноване самим богом Шивою, а попіл мерців вважають священним - не бояться не тільки купатись у ріці, а й використовувати її воду для кулінарії та прання. Якщо вас не шокує сама ідея побачити оголеного факіра, залишки мертвого тіла, бездомну білу корову та групку веселих дітей у воді – вперед у Варанасі. Самі ж індуси, у відповідь на дикі погляди туристів, лише посміхаються: «Ганга – наша мама. Це все священне». І, що цікаво, ніхто із них не жаліється на проблеми зі здоров’ям. Недарма кажуть – ти, це те в що ти віриш.
Естетика
Індійське та європейське мистецтво або: «Чому йог не козак?»
Мистецтво – це міст між психічним та фізичним світами, адже воно є прямим відображення духовності народу, його вірувань та вподобань. Аналізуючи різницю між індуїстським та християнським мистецтвом, ми торкаємось до найглибших пластів східної та західної ментальностей.
Індійське мистецтво наскрізь просякнуте духовністю, в його основі лежить віра в любляче та всеохоплююче божественне начало, сакральне джерело всього сущого. Безумовно, до нас дійшли пам’ятки світської літератури, як наприклад «расо» - поеми, котрі оспівували могутність царів та хоробрість воїнів, розкіш палаців та красу храмових комплексів. Тим не менше, чільне місце в індійській архітектурі, літературі, музиці та живописі займають містичний досвід та глибоке релігійне почуття.
Готична архітектура, характерна для середньовічної Європи орієнтована вертикально, що відображає прагнення людини відректись від мирського і плотського та доторкнутись до духовного, чистого та божественного. Христоси, Ангели та святі часто непропорційно витягнуті вверх, що ще більш підкреслюється завдяки довгим до самих п’ят одіянням. Пози, в яких зображуються святі, повні смирення, спокою, а на їх лицях рідко зустрінеш посмішку чи признаки задоволення. Для даної епохи характерні витягнуті шпилі та загострені арки. В Індії ж ми бачимо діаметрально протилежні тенденції, розуміння яких дозволяє нам краще усвідомити різницю між європейським та східним менталітетом.
Індійські башти, на відміну від європейських, вселяють відчуття приземленості та цінності мирського життя. Усі священні зображення вирізняються стійкістю пози: фігури сидять або міцно стоять на землі, злегка зігнувши ноги в колінах, їхні обличчя розслаблені та усміхнені. Фрески, котрими прикрашені храмові комплекси, зображують молодих богів та богинь, чиї тіла можна охарактеризувати як округлі, фемінні та повнотілі.
Важливим фактором, що вказує на відмінність двох культур є те, що божества, котрим поклонялись індуси, виражали різноманітні архетипи, ні один з яких не розцінювався як «неправильний» чи грішний. Якщо у християнській Європі, ми зустрічаємо лише материнський аспект жіночого логосу, виражений у образі діви Марії, то в Індії присутні самі різноманітні його прояви. Так, на острові Балі, де панував культ Калі – богині руйнування та смерті, стіни храмів зображували оголену синьошкіру богиню, в намисті із людських голів та келихом крові у руках. Незважаючи на моторошну атрибутику, Калі цінували як ту, котра здатна звільнити від ланцюгів сансари, допомогти позбавитись від шкідливих звичок та надихнути воїнів на подвиг.
Корінь відмінності між європейським та індійським мистецтвом лежить у різній спрямованості духовних векторів народів. Християни, у своєму духовному пошуку, прагнули максимально відректись від мирського і земного, що наповнило їх архітектуру глибоким релігійним почуттям, аскетизмом та смиренням.  Індійці ж вважали "каму" - чуттєву насолоду, однією з 4 пурушартх - цінностей людського життя. До людського тіла, прийому трапези, сексуальності та матеріального світу ставились як до прояву божественного, що не змогло не виразитись у яскравому та чуттєвому мистецтві, повному творчої енергії та задоволення. 


Поезія


Призма знань

Рекомендована література


Релігії, звичаї, обряди і свята світуРиторика


Спорт


Терміни і поняттяКожному ентузіасту, котрий загорівся бажанням зануритись у бурхливий океан східних культур необхідно розуміти, що без рятівного круга, у вигляді словника основних термінів – йому не обійтись. Пізнавайте нове сміливо і з запалом, а головне – пам’ятайте: «Раз ви читаєте дані рядки, значить саме сюди вас привела карма».
1. Індуїзм (санскр. सनातन धर्म – сантана дхарма, дослівно «вічний шлях) – це давня дхармічна релігія, котра базується на авторитеті Вед. Третя за кількістю послідовників у світі після християнства та Ісламу. Більшість послідовників індуїзму проживають в Індії та Непалі.
2. Реінкарнація (грец. ρε- «знову» + грец.ενσάρκωση - «втілення») –  філософська доктрина, згідно з якою, безсмертна частина живої істоти (інколи лише людини) перевтілюється знову і знову з одного тіла в інше. Також відома як «метемпсихоз».
3. Карма (санскр. कर्म – діяння)– один із метафізичних законів дхармічних релігій, котрий означає причинно-наслідковий зв'язок. Згідно з даним законом, кожна наша дія чи навіть помисел невідривно зв’язаний як з минулим, так і з майбутнім. Індуси вважають, що нинішнє положення людини має пряме відношення до її діяльності у минулих втіленнях.
4. Сансара (санскр.संसार- блукання) – безкінечний цикл страждань, коловорот реінкарнацій, смертей і народжень, хвороб та умовних радостей. Віра в сансару характерна для дхармічних релігій, таких як буддизм, індуїзм, джайнізм та сикзіхм. 
5. Атма (санскр. आत्मन्) – індивідуальна душа, вічна та безсмертна сутність живої істоти, також відома як «божественна іскра», котра не знищується після смерті, адже переходить в інше тіло.
6. Параматма (санскр. परमात्मा - «наддуша») – верховна сутність, абсолют, всеохоплююче божественне начало, що присутнє у кожному атомі матеріального світу і у кожній атмі - душі.
7. Майя (санскр. माया – буквально «не це») – філософська категорія дхармічних релігій, котра постулює, що світ матерії – це лише тимчасова ілюзія, котра, на відміну від Параматми, не є вічною. 
8. Самадгі (санскр. समाधि – свобода, гармонія, занурення)  – філософський термін, що знаменує духовне звільнення. Для буддистів, індуїстів, джайнів, сикхів та натхів досягнення самадгі є основною ціллю життя на Землі та вінцем людської самореалізації. Самадгі, також відоме як мокша, символізує кінець скитань у сансарі і початок справжнього, реального життя, котре не обумовлене кармою, майєю та впливом трьох гун. 
9. Касти ( лат. castus  – чистий, цнотливий) – ендогамні спадкові замкнуті групи людей, котрі зв’язані спільним родом діяльності та положенням у соціальній ієрархії. В Індії терміну каста відповідає санскритське «джаті», що дослівно перекладається як «колір, порода, походження». 
10. Дгарма ( санскр. धर्म – закон) – сукупність настанов та правил, котрим необхідно слідувати для підтримування космічного порядку.  Термін дхарма зустрічається в індуїзмі та буддизмі.
11. Пуджа (санскр. पूजा – поклоніння) – індуїстський обряд, котрий полягає у підношенні води, ароматичних масел, фруктів, квітів та молочних продуктів скульптурному зображенню божества  або групи божеств.
12. Нірвана (санскр. निर्वाण – угасання, відсутність коливання) – поняття в індійській та буддистській філософії, що символізує стан переходу у пустоту, чисте буття. Досягається завдяки відмові від почуттів, бажань та мирських прив’язаностей. 
13. Веди (санскр. वेद – знання, таїнство) – священні тексти індуїзму, виникнення яких датується 4-3 тис. до н.е. Авторство вед приписують аскетам, котрі отримали просвітлення під час медитації та записали пророцтва, які їм надав сам Господь Брахма.
14. Юга (санскр. युग – пара) – космологічне поняття індуїзму, котре позначає еру. Індуси, на відміну від європейців, вірять у циклічність, а не лінійність часу. Вони виділяють 4 юги, котрі вічно повторюються і творять життя на землі: Сатья, Трета, Двапарі та Калі-юга. Цикл із 4 юг сягає 4 320 000 днів на Землі та дорівнює лише одному дню верховного Бога Брахми.
15. Аватара (санскр. अवतार – сходження) – філософський термін індуїзму, котрий означає втілення верховного божества у земній формі. Вважається, що аватари появляються на Землі задля відновлення балансу космічного порядку. До речі, Ісуса Христа, деякі індуїстські секти відносять до одного із аватарів Крішни.
Для пізнання та розуміння ісламського колориту та філософії, важливо познайомитись із тими китами, на котрих вони стоять:
1. Іслам (араб. الإسلام, - смиренність, відданість Богу) – сама юна монотеїстична авраамічна релігія, котра базується на доктрині Корану. Число послідовників Ісламу сягає близько 1,55 млрд. людей, котрі проживають у 121 країні світу.
2. Коран ( араб. أَلْقُرآن – читання в слух) – священне писання мусульман отримане пророком Мухаммедом напряму від Аллаха. Коран складається із 114 глав, що називаються «сурами», котрі в свою чергу діляться на рядки – «айати». 
3. Шаріат (араб. شريعة – букв. правильний шлях, спосіб дії) – комплекс моральних настанов та приписів Ісламу, що регулює релігійне та соціальне життя мусульман. Закони шаріату закріплені Кораном та не підлягають порушенню.
4. П’ять стовпів Ісламу – основні настанови шаріату, котрі формують основу Ісламу та є обов’язковими у виконанні для мусульман. Середин них: хадж, намаз, шахада, ураза та закят.
5. Ураза – мусульманський піст. Специфіка посту полягає у тому, що обмеженню підлягає не склад їжі, а години її прийняття. Дивно, проте, під час посту мусульманам також заборонено вживати оральні та ректальні лікарські засоби.
6. Шахада – свідоцтво про віру в єдиного Бога Аллаха та посланницьку місію його пророка Мухаммеда. Також, термін «шахада» означає мученицьку смерть.
7. Закят – обов’язковий щорічний податок, кошти якого йдуть на допомогу бідним та нужденним мусульманам, а також на розвиток соціальних проектів, що розповсюджують вчення Ісламу.
8. Хадж – мусульманське паломництво у Мекку та її околиці (гора Арафат, долини Муздаліфа та Міна).
9. Салят (араб. صلاة) – щоденна п’ятикратна  молитва мусульман, що також відома як намаз. (А ви думали ми про «Олів 'є»?).
10. Халіф (араб. خليفة رسول الله – наступник, заступник) – титул ісламського правителя, котрий обирається з ціллю регуляцію релігійного та соціального життя мусульман згідно законів Шаріату.
11. Сунізм – основний ортодоксальний напрям в Ісламі, котрий постулює, що халіфом може бути виключно та людина, яка має знання богослова та досконало володіє знанням у сфері правознавства. 
12. Шиїзм – напрям ортодоксального Ісламу, послідовники якого як і суніти визнають верховенство Аллаха, але вірять, що відповідальність за правління мусульманською общиною повинна лягати на імама – прямого нащадка пророка по лінії Аллаха.
13. Суфізм (араб. التصوف‎ - походить від арабського «суф» шерсть) – езотерична течія в Ісламі, котра базується на аскетизмі та вірі в всеохоплююче божественне начало. Послідовників суфізму називають суфіями або дервішами.
14. Рамадан (араб. رمضان‎) – дев’ятий місяць мусульманського календаря.  Протягом Рамадану правовірні мусульмани  дотримуються сурового посту. У денний час вони повністю відмовляються від прийому їжі, води, інтимної близькості та куріння. Прийом їжі здійснюється лише під час вранішньої та вечірньої молитви.
15. Бісміллах – вірш, котрим починаються усі сури Корану. «В ім’я Аллаха милостивого та милосердного» (Бісміллах ар-рахман ар-рахім».Тренування і удосконалення здібностей

Хоббі і відпочинок


Астрологія


Астрономія


Корисна інформаціяufh.heaglobe.com -  Uvarovit Fashion House
aisha.heaglobe.com - Продюсерский центр "Аиша"
www.heaglobe.com - Холдинг "Elitist Alliance "GLOBE"
wsa.heaglobe.com - Спортивная группа "World Sport Activities"
vector88.heaglobe.com - Центра развития и самосовершенствования человека "Vector 88"
possession.heaglobe.com - Агентство недвижимости "Possession"
blurb.heaglobe.com - Рекламное агентство "Blurb"
gex.heaglobe.com - Служба доставки "GEX"
invest.heaglobe.com - Инвестиционная группа "HEAGLOBE Invest"
charity.heaglobe.com - Благотворительная группа "Юталиты"
sakura.heaglobe.com - Ассоциация мастеров красоты "Sakura"
tor.heaglobe.com - агентство безопасности "ТОР"
ict.heaglobe.com - IT центр "ICT"
vici.heaglobe.com - Мужской клуб "Veni Vidi Vici"
musicmakesmefestival.heaglobe.com - Музыкальный фестиваль "Music Makes Me"
hr-studio.heaglobe.com - HR-studio Холдингу "Elitist Alliance "GLOBE"